Luna februarie-martie zodia pestilor
Cine se naste sub acest semn al Pestilor nu va fi nici mare,nici mic,scurt la grumaz,minunat la fata,frumos la statura,drept,bun,planuitor; cand se supara,se ingalbeneste,mandru,indraznet si plecat catre invatatura. Va avea un semn la mana sau la fata,mare la chip,nasul de mijloc,buze carnoase,voinic si viclean.
Pe nimeni nu va crede,se va lauda cu invatatura,din patria lui va calatori si de la straini multa bogatie va castiga.
Iar copilele ce se vor naste in aceasta zodie vor fi manioase si iubitoare de pricini, inselatoare,iubite de oameni,de barbatul cel dintai se vor desparti si se vor insoti cu un altul,care li se va parea mai bun.